VESELĪGI PAVADĪTS LAIKS

Pārgājieni, ekspedīcijas, laivu un velo braucieni

Individuālais ekipējums dzīvošanai brīvā dabā

Individuālais ekipējums dzīvošanai brīvā dabā


Nils Klints


Āra dzīves apmācību centrs „Pelēkais vilks”


 


Dodoties pārgājienā, uz nometni vai cita veida aktivitātēs, ir nepieciešams individuālais ekipējums, kas atvieglo uzturēšanos āra vidē un palīdz īstenot iecerēto. Šoreiz par individuālo ekipējumu, kas nepieciešams, lai nodrošinātu pilnvērtīgu darbību lauka apstākļos.


Pirms plānojat, kādu ekipējumu ņemt līdzi, svarīgi ievērot vairākus nosacījumus.


1. Vārdu salikumā „individuālais ekipējums” jau ir norādīts, ka tas pieder konkrētai personai, tāpēc būtu svarīgi šīs lietas nedot citu cilvēku lietošanā. Ne jau nenovīdības vai skaudības dēļ. To nosaka elementāra nepieciešamība, jo, iedodot citiem ekipējumu, to tīri nejauši var sabojāt vai pazaudēt. Protams, galējas nepieciešamības gadījumā jūsu ekipējums kādam var ļoti palīdzēt.


2. Svarīgi ir patstāvīgi un regulāri rūpēties par savu ekipējumu, lai tas vienmēr būtu kaujas gatavībā. Praktiski tas nozīmē, ka pēc katras lietošanas reizes tas būtu jāpārbauda, jāveic apkope un nepieciešamības gadījumā jāsalabo. Katra aizmāršība var nepatīkami atspēlēties, esot ārā.


3. Iepriekš nepieciešams aprēķināt, cik ilgu laiku pavadīsiet āra apstākļos, cik cilvēku būs jūsu grupā, kā plānojat gatavot ēst un kā nakšņosiet, cik sver ekipējums – individuālais un kopējais – un cik jums būs jāiet kājām, kādi paredzami laika apstākļi un apvidus. No tā atkarīgs nepieciešamā ekipējuma daudzums, tilpums, veids.


 


Nazis


Mēdz teikt – ka tu esi tikpat ass savā darbībā, cik tavs nazis. Labs, izturīgs nazis ir viens no svarīgākajiem instrumentiem āra dzīvē un tavs visnozīmīgākais sabiedrotais. Āra apstākļos labāk izmantot nesavāžamos nažus, kam ir stipra konstrukcija, jo nazim parasti jāiztur liela slodze (piemēram, skalu plēšana, koku drāšana utt.). Savāžamie naži ātrāk nolietojas, tie ir šaurāki un neērtāki lietošanā. Nazis ir rūpīgi jākopj un jāasina. Pēc lietošanas tas vienmēr jānotīra, lai nav mitrs un netīrs ar smiltīm, ēdiena atliekām u.tml. Nazis jātur makstī. Lai to nepazaudētu vēlams maksti piesiet vai piestiprināt pie jostas. Nazis ar izliekto asmeni un rokturi plaši lietots Skandināvijas ziemeļos un ir īpaši noderīgs ziemas apstākļos, apstrādājot sasalušus vai cietus priekšmetus.


 


Sērkociņi un uguns ieguves ierīces


Lai iegūtu uguni lauka apstākļos, visvienkāršākais veids ir izmantot sērkociņus, otrs – kramu. Sērkociņiem jābūt sausiem, tātad tie jātur hermētiski noslēgtā un neplīstošā iepakojumā. Ikreiz pirms došanās ārā, laikus jāpārbauda sērkociņu daudzums un zēveles kvalitāte.


Krams izmantojams, lietojot arī tikai dabā atrodamos materiālus, turklāt to neietekmē mitrums. Mīnuss – nepieciešams praktizēties tā izmantošanā, lai to varētu lietot ar mierīgu sirdi jebkurā gadalaikā.


 


Iekurs


Iekuram varam sagatavot visu jau iepriekš un paņemt līdzi. Varam arī vākt mežā. Ja iekurs tiek ņemts līdzi, jāpadomā, kā to iesaiņot, lai tas nekļūtu mitrs. Ieteicams ņemt līdzi viegli un ātri uzliesmojošus materiālus: bērza tāsi, sveķainus skaliņus, arī sveci, kas mitrā laikā atvieglos iekuršanu.


 


Kompass


Kompasu ņemiet līdzi tikai tad, ja jūs vai kāds no grupas prot to lietot. Jāievēro kompasa uzglabāšanas nosacījumi – tas nedrīkst atrasties tuvu magnētiskām un elektroniskām iekārtām. Jācenšas to iepakot tā, lai kompasa virsma nenoskrāpētos. Kompass jāiegādājas specializētos tūrisma vai militāru preču veikalos, izvēloties pazīstamu firmu ražojumus un izvairoties no apšaubāmas kvalitātes precēm (piemēram, kompasiem suvenīriem u. tml.).


 


Trauki ēšanai


Līdzi vajadzētu ņemt trauku ēšanai, dzērienam un karoti.Katliņam vai bļodai āra dzīvē ir daudz kas jāiztur… Tātad tam jābūt neplīstošam, ne pārāk smagam, viegli tīrāmam, tādam, kuram var būt saskarsme ar atklātu liesmu. Viens no optimālākajiem variantiem ir redzams attēlā. Dzērienam ērti izmantojamas ir stabilas termokrūzes (ne tādas, kas paredzētas ievietošanai automašīnu vai autobusu glāžu turētājā, jo tām ir sašaurināta apakša), kas aukstumā ilgāku laiku saglabās dzērienu karstu. Noteikti nevajadzētu izvēlēties plastmasas karoti, jo tai parasti nav ilgs mūžs.


 


Zāģis


Zāģis nav vienmēr un visur jāņem līdzi, bet tas atvieglos uzturēšanos ārā. Protams, jāņem vērā, cik liela grupa, cik dienu dzīvosies āra apstākļos. Mūsdienās ir pieejami salīdzinoši viegli un maz vietas aizņemoši zāģi . Ja dodaties uz ilgāku laiku ārā, nepieciešams lielāks zāģis – vai nu divrocis, vai rāmjveida zāģis.


 


Cirvis


Cirvis āra dzīvē ieņem būtisku vietu, jo ir ļoti universāls darbarīks. To var izmantot malkas sagatavošanai; telts mietiņu iedzīšanai (izmantojot cirvja pietu, nevis asmeni, izņemot „Fiskar” firmas ražotos cirvjus); kā nazi; dažādu būvju celšanā u.tml. Ja paredzēts uzturēties āra apstākļos ilgāku laiku un ar lielāku grupu, vēlams izvēlēties lielāku cirvi , jo tad darbus paveiksiet ātrāk un vieglāk. Svarīgi izvēlēties atbilstošu virsmu ciršanai.  Noteikti nevajadzētu cirst uz zemes, lai nebojātu asmeni. Neder betona, akmens vai cita pārlieku cieta materiāla virsma. Arī cirvis ir rūpīgi jākopj. To nedrīkst glabāt mitrumā, jāuzrauga vai asmenī nav izcirsti robi, vai kāts stabili turas. Lietojot un transportējot cirvi, ir jāievēro maksimāla drošība.


 


Lukturis


Lukturis ar lielāku vai mazāku intensitāti Latvijas apstākļos ir nepieciešams visu gadu. Vislabāk izvēlēties pieres lukturus (ar elastīga materiāla palīdzību tas ir apliekams ap galvu), jo tad ar abām rokām varēsiet veikt dažādus darbus. Vienmēr līdzi jābūt papildu bateriju komplektam, lai nepaliktu tumsā. Pārbaudiet arī bateriju derīguma termiņu un to darbību pirms došanās ceļā.


 


Kājnieku lāpstiņa


Arī kājnieku lāpstiņu var dēvēt par universālu darbarīku. Attēlā redzamā lāpstiņa ir viegla, stipras konstrukcijas. To var izmantot rakšanai, ēdiena pagatavošanai kā pannu nestandarta situācijās, kā pašaizsardzības līdzekli, arī tualetes bedru rakšanai u.tml. Tātad plašs pielietojums! Ir arī saliekamās lapstas, kuras var nēsāt pie jostas vai uzkabes. Diemžēl pārsvarā tās neattaisno cerības, jo, intensīvi lietojot, lūst savienojuma vietās (izņēmums varētu būt – ASV bruņoto spēku kājnieku lāpstiņas).


 


Sēdeklītis


Otrā pasaules kara laikā vācu snaiperi esot secinājuši, ka ilga sēdēšana uz dažādām neizolētām virsmām ir veselībai kaitīga. Katrs var pagatavot sev nosacītu sēdeklīti, izgriežot taisnstūri (~30 x 40) no vecāka tūrisma paklājiņa. Abās malās iegriež nelielus caurumus, izver tiem cauri platu gumiju un sašuj kopā. Sēdeklītis būs kā apgērba sastāvdaļa, un to nevajadzēs nēsāt rokā.


 


Aptieciņa


Aptieciņā, lai varētu sniegt cietušajam pirmo neatliekamo palīdzību, līdz ierodas mediķi, jābūt: vienreizējās lietošanas cimdu pārim (iepakojumā), saspraužamajai adatai, šķērēm (10 – 14 cm) ar noapaļotiem galiem, diviem trīsstūrveida pārsējiem (96x96x136cm); leikoplastam; dažādu izmēru marles saitēm un kompresēm sterilā iepakojumā; folijas segai; mākslīgās elpināšanas maskai; medicīnisko materiālu lietošanas pamācībai. Nepieciešami arī specifiski, individuālajai lietošanai vajadzīgi medikamenti.


 


Apģērba un ekipējuma labošanas piederumi


Šajā komplektā ir dažādu izmēru adatas, izturīgs diegs (ko var izmantot gan apģērba, gan ekipējuma labošanai), pogas un līme dažādu materiālu virsmu salīmēšanai.


 


 


 


(žurnāla „Tēvijas Sargs” 2009. gada februāra izdevums)


12.01.14

Komentāri

Pievienot komentāru

Vēl nav neviena komentāra